SZCZAWNICA / WERNISAŻ ZBIGNIEWA CZOPA  12/01/2012 23.00 TU


 

 


Sezon wystawienniczy w Galerii Sztuki Pijalni Wód Mineralnych na Placu Dietla w Szczawnicy, gdzie często organizowane są wystawy promujące twórczość lokalnych artystów, malarzy, grafików, rzeźbiarzy, a także przedstawiona jest historia rodziny Stadnickich zapoczątkowała - 12 stycznia 2012 - wystawa sztychów miedziorytniczych art. grafika Zbigniewa Czopa.

Prace artysty wystawiane są w liczących się galeriach polskich, niemieckich, angielskich, duńskich, fińskich, oraz galeriach i Muzeum Sztuki Nowego Yorku. Sztychy Z. Czopa posiadają kolekcjonerzy sztuki, muzea i liczące się galerie. Te unikatowe prace arcymistrza, można także podziwiać w Café Art. Galery Zakopianka na krakowskich Plantach, która jest lokalem klubowym Estrady Krakowskiej. 

Z przyjemnością więc i dumą możemy odnotować fakt że dzięki zaproszeniu hrabiego Mańkowskiego – właściciela m.in. Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy, uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy krakowskiego artysty pt. „Miedzioryt ..i reszta”
Wśród sztychów miedziorytniczych znalazły się m.in. wystawiane na licznych wystawach; cykl sztychów pt. .. Pasterki, Razem i Osobno - Unia, Cracovia Genius Loci, Przywiązanie do Krakowa, Upadek Szawła, Rozmowa, Ucieczka z Edo, Syte Spokojne.. Uzupełniają je prace z ostatniego okresu twórczości mistrza, a także dzieła tworzone na zamówienie np. ekslibrisy. Artysta sięgnął również po inne środki ekspresji i przekazu – kolaż wykonany w technice grafiki komputerowej. I tu przykłady kilku prac ukazujących nieprzebrane pokłady wrażliwości i pomysłowości artysty, który ciągle zaskakuje swoimi pomysłami, udowadniając że jest nieprzerwanie aktualnym twórcą.

Przypomnijmy –  Zbigniew Czop (ur. w 1943 roku), jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych W Krakowie (pracownie prof. Rudzkiej-Cybisowej i Tadeusza Kantora, dyplom  uzyskał w pracowni grafiki prof. Mieczysława Wejmana) i jako jeden z dwóch artystów w Polsce „uprawia” grafikę warsztatową w technice miedziorytu . Jest także dyrektorem programowym Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Interpretacji Muzycznej ZAS i członkiem zarządu Fundacji Kultury Polskiej. W 2009 roku został odznaczony medalem „Gloria Artis”, a w roku 2010 Nagrodą Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  
Goście Galerii przybyli na wernisaż mieli więc okazję obejrzenia prac wybitnego twórcy, ale także zgłębienia wiedzy o technice sztuki miedziorytu i zadania pytań artyście, przybliżających zagadnienia tworzenia dzieła, używanych narzędzi, materiałów, czasu i etapów powstawania miedziorytu itp.    
Stanisław K.Stopczyk w gazecie aukcyjnej Art.&Business pisał iż  „..miedzioryt jest przyjemnością realizowania własnej poetyki w niebezpiecznie prosty sposób. Prostota środków technicznych których efektem jest wygrawerowana kreska, to fizyczny ślad decyzji nie poddającej się już żadnym korektom..”

Wystawa czynna jest do końca stycznia 2012 w godz. 9 – 16,30 (codziennie z wyjątkiem wtorków).


PS. W kuluarach dowiadujemy się od Hrabiego Mankowskiego (właściciela Galerii) o ekspansji inwestycyjnej Thermaleo Sp. z o.o. która postawiła sobie za cel reaktywowanie życia kulturalnego Szczawnicy. W towarzystwie Hrabiego odwiedziliśmy pensjonat - willę wybudowaną w 1938 roku przez Adama Stadnickiego, w który w 2005 roku właśnie André Mankowski – wnuk Adama Stadnickiego – postanawia tchnąć nowe życie, skutkiem czego od 2009 roku, odrestaurowany, zmodernizowany i na nowo zagospodarowany obiekt działa jako Modrzewie Park Hotel w którym – oprócz form wypoczynku – organizowane są spotkania biznesowe i imprezy.
A skoro o imprezach i koncertach mowa – tu Hrabia Mankowski się żachnął „..pokażę Wam jeszcze coś co wkrótce będzie służyć Szczawnicy, a gdzie także Estrada Krakowska będzie mogła organizować przedsięwzięcia artystyczne i projekty kulturalne, recitale np. bohemy artystycznej Krakowa. Przecież na centralnym placu miasta znajduje się pomnik dr Józefa Dietla - znanego balneologa i właśnie prezydenta Krakowa..”.
Chwilę później  miałem więc przyjemność podziwiać kunszt pracy rodziny Mańkowskich, potomków hrabiego Adama Stadnickiego (ostatniego właściciela Uzdrowiska Szczawnica) – odbudowany w 2011 roku zgodnie z jego pierwowzorem – Dworek Gościnny (nazwa zmieniona z wcześniejszej; Dworzec Gościnny), zbudowany w 1884 roku przez Akademię Nauk, która po śmierci Józefa Szalay (założyciela kurortu Szczawnica), zaczęła zarządzać Uzdrowiskiem Szczawnica.
 
To tutaj koncentrowało się życie towarzyskie i kulturalne; wystawiano sztuki teatralne, organizowano koncerty i bale dobroczynne oraz społeczne wydarzenia związane z tańcem. Na scenie teatru pojawiły się sławne wówczas osobowości, takie jak: Helena Modrzejewska, Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Ludwik Solski, Aleksander Zelwerowicz i inni. W centralnym miejscu była sala balowa mieszcząca 500 osób, a wokół niej biegła galeria, przeznaczona dla publiczności i muzyków. Dziś infrastuktura obiektu, technika sceny, wystrój wszystkich pomieszczeń mogą imponować najbardziej wymagającej klienteli.
 
Wierząc w przyszłość Szczawnicy która staje się, także za sprawą rodziny Hrabiego Mańkowskiego a la mode, dajmy sobie rendez-vous w dopieszczonej wykwintnej i gościnnej „Café Helenka”, wypijmy – póki co – „małą czarną” i  obejrzyjmy w Galerii na piętrze, ekspozycję sztychów miedziorytniczych Zbigniewa Czopa.

Oczywiście te i inne sztychy, a także ich faksymille, są do kupienia w naszej Art.Café Zakopianka na krakowskich Plantach oraz w naszym  sklepie internetowym .
 

fot. i komentarz Marek Jasicki