Fragment rozmowy Marka Jasickiego z Barbarą Nawratowicz 13 czerwca 2009 w kawiarni Zakopianka na Plantach


Barbara Nawratowicz  po raz kolejny zawitała w krakowskich salonach artystycznych, wszędzie wzbudzając oczywistą sensację. 
Mieszkając w Kwinslandii, na Złotym Wybrzeżu, w Polsce pojawia się rzadko, tylko przy specjalnej okazji, a ta jest wyjątkowa…; przygotowuje bowiem  książkę ze zbiorem tekstów "piwnicznych" z jej komentarzami,  lat świetności Kabaretu Piwnicy Pod Baranami , lat najbardziej twórczych i płodnych choć szalonych ; 1956 do 1963 ..

Współzałożycielka Kabaretu Piwnicy Pod Baranami i jej artystka / aktorka i jej pierwsza gwiazda, związana z nią była właśnie do roku 1963 (w 1965 zmuszono ją do politycznej emigracji). Pracując później w Radiu Wolna Europa często odwoływała się do „piwnicznych” wspomnień .

Skąd pomysł, idea pisania o Piwnicy skoro już tylu i tyle o niej napisano - zapytałem Barbarę gdy zapadliśmy się głęboko w kawiarnianą sofę - odpowiedziała że książka nie jest o Piwnicy Pod Baranami, tylko że jest zbiorem tekstów, monologów, skeczów i piosenek od zarania dziejów Piwnicy, połączonych z jej wspominkowymi komentarzami, a to inne pojęcie i sącząc francuskiego Medoca opowiadała jak jej matka zbierała wszystkie artykuły prasowe które ukazywały się o niej samej ..
 
Barbara Nawratowicz.: .. mam nawet artykuł Janusza Roszko który okropnie się naśmiewał z nas, mało, wyszydzał artystów Piwnicy Pod Baranami. Tak.., w latach 1956 - 1963 byliśmy artystyczną awangardą, była nas tak naprawdę chyba 7-demka , później przez Piwnicę przewinęło się mnóstwo ludzi ale to my byliśmy jej kolorem, klimatem, my tworzyliśmy tę legendę Piwnicy która później stała się jej historią, to my tworzyliśmy jej autentyk…
Mam dziesiątki, setki tekstów pisanych na wyrwanych kartkach, dziś pożółkłych bibułkach, serwetkach z których - z trudem odczytując - przez ponad 3 lata przepisywałam te teksty i zapisywałam na dysku (..).
Książka będzie też miała piękną fotograficzną okładkę, której projekt wykonał znakomity fotograf Konrad Pollesch... Wiele lat robił mi zdjęcia w Piwnicy i teraz mi je ofiarował .
 
Marek Jasicki.: … a fotografowali programy kabaretowe i Wojtek Plewiński, Sasza Wasilewski i Zbigniew Łagocki który wydał pierwszy piękny album poświęcony Piwnicy Pod Baranami ..
 
BN.; .. i właśnie ten album przesłała mi Piwnica Pod Baranami do Monachium z podpisami i dedykacjami Piotra Skrzyneckiego i oczywiście Janinki która była duszą Piwnicy …
 
MJ.: .. Janiny Garyckiej ..
 
B.N; .. tak, to była dusza zespołu, wspaniała osoba, kabaret nie przetrwał by gdyby nie ona. To ona przynosiła nam teksty. Gdy byłam w Polsce w 2000 roku, pierwszy raz od 1965, to spotkałam się z Janinką , byłyśmy na kopcu Kościuszki… Nakręciłam sobie film na video w pokoju Piotra Skrzyneckiego u Janinki, to jego rozbebeszone łóżko ..
 
M.J.: … prof. Rożek opowiadał mi że w pokoju Piotra Skrzyneckiego wisiał obraz sióstr benedyktynek który Janina Garycka podjęła się zakonserwować i który po śmierci Piotra musiała zwrócić siostrom..  Jutro odlatujesz do Australii , a nie myślisz czasem …, nie pomyślałaś aby wrócić do Polski , do Krakowa ?
 
B.N.; …problem jest taki ; … najpierw musiałabym „ukatrupić” mojego męża , no i pytanie; .. czy pozwoliłbyś mi występować w twojej natchnionej kawiarni ? (śmiech) , ale nie martw się, będę w Polsce w przyszłym roku, a tymczasem masz tu Miecia Święcickiego z którym - jak wiem - wybieracie się na koncerty do Gorzowa i Paryża .
 
M.J.; Korci mnie żeby napisać o tym o czym opowiadałaś mi; o Waszych spektaklach przed publicznością wśród której roiło się od agentów ówczesnej władzy, cenzorów prasy, publikacji i widowisk, o bujającym się w fotelu Wiesiu Dymnym i co z tego wynikło, o twoim striptizie przed Cyrankiewiczem, ale były by to - nie autentyczne - opowieści nieudolnie spisane i choć byłyby literaturą faktu - jak mówi prof. Michał Rożek - pozostawiam to Twoim premierowym zwierzeniom w książce która będzie bestsellerem dla koneserów i hitem dla nowego pokolenia.
 
B.N.; .. ha, a czy wiesz kto kochał się namiętnie w Janince i to całe lata ? …, Stasio Balewicz od Kantora. A czy wiesz że Piotr Skrzynecki na początku był z nami, ale nie występował z nami na scenie, dopiero później ……

W spotkaniach z Barbarą Nawratowicz  12 i 13 czerwca 2009 w Kawiarni Zakopianka na krakowskich Plantach uczestniczyli prof. Michał Rożek, Mieczysław Święcicki i autor Marek Jasicki