KAROL MAZUŚ
Wystawa malarstwa / Arkady Café Zakopianka / 6-27 września 
 


 


Franciszek Maśluszczak
Obrazy jak korzenie – malarstwo Karola Mazusia
 
Drzewa – wyrwane z ziemi przez huragan, podkopane przez dziki, wycięte przez drwali – obnażają swe korzenie, te same, którymi szukały w ziemi życiodajnych soków, te same dzięki którym stały pionowo, dzięki którym rosły ku światłu, ku słońcu.
Korzenie można rozdzielić przecinając je, aby wyrosło nowe, samodzielne drzewo.
Splot korzeni, układ ich rozgałęzień bywa fascynujący – nie tylko wizualnie ale poprzez świadomość ich mądrości, kierującej je tam gdzie mogą znaleźć dla siebie najlepsze miejsce i pożywienie.
Karol Mazuś maluje obrazy o wijących się , niespokojnych formach. Nadaje im cechy ludzkie i zwierzęce, uzupełnia je światem a to pełzających stworów, a to istot wodnych.
Jego obrazy malowane ze swadą, i swobodą pędzla i odwagą doboru kolorów  pokonują ograniczenia wyglądu rzeczywistego, niosą myśli w kierunku znaczeń własnej fantazji.
Pomiędzy istoty malowane, artysta wprowadza grozę, wrogość, nieufność – napięte mięśnie, świecące oczy, obnażone szczęki jak u atakujących zwierząt …, ale także sporą dawkę erotyki.
Na niektórych obrazach widzimy nagie postacie kobiet, mężczyzn – upozowanych jakby z magazynów mód czy wydawnictw erotycznych.
Farba położona grubo kontrastuje z subtelnymi muśnięciami pędzla.
 
Obok samodzielnych obrazów stanowiących swój własny świat odrębnych w swojej indywidualności, artysta tworzy również cykle – dyptyki, tryptyki, poliptyki … różne zestawy i układy. Obrazy te można łączyć w nowe całości, stykając je ze sobą dowolnym bokiem i uzyskując w ten sposób kontynuacje linii czy plam koloru, przeniesienie znaczenia lub całkowitą, zupełną transformację.
Karol Mazuś zaskakuje nas kompozycjami gęsto wypełnionymi liniami bogatymi kolorystycznie, pełnymi fantazji.
Jego sztuka ukazuje zawiłości ludzkiej kondycji, uświadamia skomplikowany matrix życia realnego i świata wyobraźni artystycznej .

 
Karol Mazuś
 
Urodzony 30 sierpnia 1973r. w Tychach.
W dzieciństwie obserwując zmagania artystyczne rodziców, tworzył własne kompozycje rysunkowe, rzeźbiarskie i malarskie .
 
Od 1987r. mieszka w Dortmundzie, gdzie kontynuuje edukację plastyczną:
 
1990-1993 Liceum Plastyczne
1998-2001 Collegium Westfalskie
2003-2006 Wyższa Szkoła Desing
 
Od 2005r. aktywnie uczestniczy w plenerach oraz wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych; w Gorzowie Wielkopolskim, Dębnie Lubuskim, Jaworzynce, na Ukrainie, Sieradzu, Indiach, Nepalu, Chinach, Grecji ..
 
Wystawą indywidualną zadebiutował w „Noc Muzeów” 18/05/2013 w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie swoje prace wystawiał w muzeum Puszczy Drawsko-Noteckiej w Drezdenku, w Galerii Biura Promocji Miasta Bytom, w Miejskim Domu Kultury w Rzepinie i w „V.A. Gallery” w Poznaniu .
 
Artysta realizuje się także w rzeźbie cyfrowej, grafice komputerowej 2D i 3D oraz w projektach animacji .
Prace Karola Mazusia posiadają prywatni kolekcjonerzy oraz instytucje m.in.; Muzeum Okręgowe w Janowie Lubuskim, Urząd Miasta Gorzów, Biblioteka Miejska w Dębnie i Galeria Kukuczka „Na granicy bez granic” w Jasnowicach.    


  


.. zapraszamy 6 września (sobota godz. 18:00) na otwarcie wystawy - w Arkadach Café Zakopianka - na krakowskich Plantach . Tłem muzycznym wernisażu będzie muzyka chopinowska w wykonaniu wybitnego chopinisty młodego pokolenia Bartosza Ludkiewicza ..., uczta dla oka i ucha !