Barbara Nawratowicz  
MOJA PIWNICA 1956-1963
Początki powstania Kabaretu i rozwój od 1956 do 1963 roku
Wieczór autorski; 7 grudnia 2018 godz. 18.00 w Cafe Art Gallery Zakopianka na Plantach
 


Spotkanie z ikoną i ostatnią żyjącą współtwórczynię legendarnego krakowskiego kabaretu „Piwnicy pod baranami", to wspomnienia o Piotrze Skrzyneckim, Wiesławie Dymnym, Mieczysławie Święcickim i innych aktorach kultowej, kabaretowej sceny krakowskiej. Dopełniają je wybrane kultowe monologi z piwnicznego repertuaru które przypomina prowadzący spotkanie Marek Jasicki, a we foyer wita publiczność wystawa panelowa z historycznymi zdjęciami artystów.
 
Na czym polegał fenomen Piwnicy i jego niezwykła działalność, że promieniowała z tego Ośrodka na całą Europę i Stany Zjednoczone ?  Co powodowało że ludzie (głównie Polonia zagraniczna) z całego świata przyjeżdżali posłuchać i zobaczyć kolejne programy tego kabaretu ?  Wśród odwiedzających to miejsce nie brakowało też turystów z zagranicy, którzy nie rozumiejąc języka polskiego, świetnie się bawili razem z Aktorami Kabaretu który z czasem stał się legendą i przeszedł do historii Krakowa i Polski. Stało się więc oczywiste, że mówiąc czy pisząc o Krakowie, wymienia się dziś; Wawel wraz z Katedrą i grobami królewskimi, Sukiennice, Bazylikę Mariacką z Ołtarzem Wita Stwosza i … Kabaret "Piwnica pod Baranami".
 
Barbara Nawratowicz po przymusowej emigracji do RFN gdzie przez lata pracowała w Radiu Wolna Europa i kolejnej do Australii – po kilkudziesięciu latach wróciła (w 2016 roku) do Polski – do swojego ukochanego Krakowa. Spotyka się dziś z wielbicielami jej talentu w cyklicznych programach wspomnieniowych promując swoją książkę MOJA PIWNICA 1956-1963. Liczne zaproszenia Instytucji Kultury, Teatrów, Klubów i Ośrodków Literackich z całej Polski oraz zagranicznych ośrodków polonijnych, świadczą o dużym zapotrzebowaniu na spotkania autorskie z ikoną krakowskiej Piwnicy pod Baranami i autorką książki – książki która jest kompendium wiedzy o roli kabaretu w Krakowie XX wieku. Barbara jest częstym gościem Cafe Art Gallery Zakopianka, tu jeszcze rok temu spotykała się z Mietkiem Święcickim - to były długie wieczory ich rozmów i wspomnień w których uczestniczyłem (...). Może i wieczór piątkowy; 7 grudnia 2018 dostarczy miłych chwil wszystkim którzy chcą się spotkać z Barbarą Nawratowicz - ostatnią żyjącą artystką tamtej, legendarnej Piwnicy pod Baranami .
Zapraszamy na godz. 17.00, wstęp wolny. 

Marek M Jasicki


ESTRADA KRAKOWSKA ul. Św. Marka 34 A / Planty - Pawilon Zakopianka / Kraków
tel,;  +48 12 421 40 45
fax.; +48 12 421 79 64
estrada@estrada.net.pl