 |
Dawid SZYMCZYK / RZEŹBA
Absolwent Liceum Plastycznego im. J.Szermentowskiego w Kielcach. Absolwent Akademii Sztuk Pięknychi w Krakowie (Wydział Rzeźby). Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012r. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (kwalifikacja do międzynarodowego konkursu ,,Figurativas 2017''. I miejsce w konkursie Współczesna Transpozycja Dzieł Konstantego Laszczki 2016r. Za osiągniecia artystyczne wyróżniony stypendium im. H.Dorena w 2017r. Jego rzeźby znajdują się na stałej ekspozycji w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu (woj. Świętokrzyskie). W przestrzeni publicznej zrealizował ,,Portret Arvo Parta" znajdujący się na rynku głównym w Jaworznie oraz ,,Piąta Symfonia Jaen'a Sibeliusa''w Imatrze (Finlandia).
|
Rzeźby Dawida Szymczyka
Znakomite pod względem artystycznej formy rzeźby Dawida Szymczyka są mocno osadzone w podstawach europejskiej kultury. Młody Artysta podąża tropami antycznych mitów i symboli, figur i alegorii, starając się dotrzeć do podstawowych znaczeń określających specyfikę i tożsamość naszej cywilizacji.
Bogata symbolika klasycznej kultury inspirowała sztukę wielu epok, od renesansu i baroku do romantyzmu i współczesności. Mityczne postacie greckich bogów i herosów, nimf, centaurów i faunów współkształtowały semantykę artystycznych przekazów także w dziełach polskich twórców tej miary co Konstanty Laszczka i Jacek Malczewski.
Niejednoznaczność symboli jest ich bogactwem i głębią, otwarcie na interpretację ewokuje psychiczną siłę, zdolną poruszyć wyobraźnię artysty i odbiorcy. Dobrze wiedział o tym Dawid Szymczyk, kiedy wybierał postać Chimery lub Fauna jako temat swoich realizacji rzeźbiarskich. Chimera, zamieszkująca mitologię biologiczna hybryda, fascynuje i zarazem budzi lęk. Przyciąga niezwykłością formy swojego organizmu i przeraża realną możliwością destrukcji ludzkiego świata.
Rzeźby Dawida Szymczyka zawierają w sobie drapieżną atmosferę fascynacji, grozy i tajemnicy. Jego postacie Chimery i Fauna symbolizują nową jakość realności i nową, nieuchronnie nadchodzącą postać świata. Świata utopijnej szczęśliwości dzięki przekroczeniu kolejnych kulturowych barier? Czy świata degradacji ludzkich wartości i zmierzchu cywilizacji? Niepokojący i mroczny klimat niosą także rzeźby portretowe: wykuty w granicie portret Fryderyka Chopina i tragiczna postać Romana Polańskiego, za którym od młodości ciągnie się fatum, niczym fabuła wyjęta z jego mistrzowskich horrorów.
Dawid Szymczyk jest rzeźbiarzem znającym swoją artystyczną powinność. Budzi wrażliwość dzisiejszych odbiorców sztuki na złożoność dawnych kulturowych znaczeń i umieszczając je we współczesnych kontekstach ukazuje ich niepokojącą ambiwalencję. W ten sposób wzbogaca i dynamizuje nasze myślenie o świecie, o sztuce i o nas samych.
Prof. ASP, dr hab. Franciszek Chmielowski
Kierownik Międzywydziałowej Katedry
Historii i Teorii Sztuki
tel,; +48 12 421 40 45
fax.; +48 12 421 79 64
estrada@estrada.net.pl